Ubezpieczenie mieszkania - na co zwracać uwagę?

W kategorii: Ubezpieczenia
Dodano: czwartek, 26 stycznia 2012 r.
Średnia ocena: 1,00 na 5 (wszystkich głosów: 5)
Liczba opinii: 0

Jeżeli kupujemy mieszkanie na kredyt, bank będzie wymagał od nas ubezpieczenia tego mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. Możemy wybrać ubezpieczenie oferowane przez bank lub szukać ubezpieczenia indywidualnie. Każde z rozwiązań ma swoje plusy.

Większość banków posiada umowy z firmami ubezpieczeniowymi i możemy przystąpić do ubezpieczenia grupowego klientów banku, w którym zaciągamy kredyt. Wówczas nie musimy już załatwiać żadnych formalności związanych z cesją z polisy, bo ten obowiązek przejmuje na siebie bank. Podpisujemy tylko w banku umowę cesji i opłacamy polisę. Średni koszt takiego ubezpieczenia wynosi od 0,075% do 0,09% wartości nieruchomości. Zakres tego ubezpieczenia jest ograniczony i dotyczy tylko zdarzeń losowych.

Możemy zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia indywidualnego. W większości banki dopuszczają możliwość wykupienia przez kredytobiorcę indywidualnego ubezpieczenia w innym towarzystwie, niż to z którym współpracuje. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wartość nieruchomości równa jest wartości kredytu, dlatego wcześniej zapytajmy w banku, na jaką wartość powinna być zawarta polisa. Warto się również upewnić, że nasz bank honoruje polisy wszystkich towarzystw, czy też są takie, z którymi nie współpracuje zbyt chętnie.

Indywidualnie - może być taniej, ale jest więcej formalności

Decydując się na ubezpieczenie indywidualne możemy nieco zaoszczędzić, przy znacznej wartości nieruchomości nawet kilkaset złotych. W przypadku przystąpienia do ubezpieczenia grupowego klientów banku, nie ma znaczenia czy nasza nieruchomość znajduje się na terenie osiedla chronionego, czy mamy w mieszkaniu drzwi i zamki antywłamaniowe, co jest istotne przy ubezpieczeniu indywidualnym.

Plusem indywidualnego ubezpieczenia jest również fakt, że w każdym kolejnym roku ubezpieczania mieszkania, niekoniecznie w tym samym towarzystwie, uzyskujemy prawo do zniżek, czego nie mamy przy ubezpieczeniach zbiorowych. Jeżeli jednak w ciągu poprzedniego okresu ubezpieczenia mieliśmy szkodę, to koszt indywidualnego ubezpieczenia wzrasta.

Indywidualne ubezpieczenie wiąże się jednak z dodatkowymi formalnościami, związanymi z cesją z polisy. W momencie ubezpieczania mieszkania powinniśmy zgłosić ubezpieczycielowi, że będzie cesja z polisy i podać nazwę banku. Towarzystwo wówczas wpisuje cesję już przy wystawianiu polisy i czasami to bankowi wystarcza. Część banków chce mieć jednak osobną umowę cesji, co oznacza, że po wykupieniu polisy, musimy udać się z nią do banku. W banku otrzymamy umowę cesji, którą podpisują wszyscy współkredytobiorcy w trzech egzemplarzach. Z umową wracamy do ubezpieczyciela, który potwierdza przyjęcie do wiadomości cesji i ponownie wracamy do banku.

W przypadku ubezpieczeń indywidualnych możemy zawrzeć od razu polisę o szerszym zakresie ubezpieczenia. Ubezpieczenie oferowane i wymagane przez banki jest tylko ubezpieczeniem od zdarzeń losowych, np. pożaru, ale nie obejmuje, włamania, czy kradzieży ruchomości, takich jak telewizor, komputer, czy pralka. Z reguły nie obejmuje również ubezpieczenia ruchomości domowych od zdarzeń losowych. Co oznacza, że jeżeli w czasie pożaru zniszczeniu ulegną meble czy telewizor, nie otrzymamy żadnego odszkodowania. Jeżeli chcemy ubezpieczyć się przed takimi wydarzeniami musimy zawrzeć polisę indywidualnie lub doubezpieczyć nasze mieszkanie.

Dużo więcej na ten temat możemy poczytać na forum-ubezpieczenie.pl konkretnie w dziale ubezpieczenie mieszkania. Na tym forum ubezpieczeniowych znajdziemy sporo porad i opinii na temat ubezpieczeń majątkowych.

Odszkodowanie jest wypłacane tylko z jednej polisy

Ważne jest, że nie możemy wykupić tylko polisy od włamania i kradzieży. Warunkiem zawarcia takiej polisy jest wykupienie polisy od zdarzeń losowych. Oznacza to, że jeżeli kupiliśmy już polisę od zdarzeń losowych, wymaganą przy umowie kredytowej i chcemy ją rozszerzyć o np. ubezpieczenie ruchomości od kradzieży, wówczas musimy udać się do tego samego towarzystwa i doubezpieczyć się lub w innej firmie jeszcze raz wykupić ubezpieczenie od zdarzeń losowych z poszerzonym zakresem ubezpieczenia. Drugie rozwiązanie - dublowanie ubezpieczenia - jest jednak nieopłacalne, gdyż i tak w razie wystąpienia szkody odszkodowanie jest wypłacane tylko z jednej polisy.

W przypadku ubezpieczenia mieszkania należy rozważyć również wykupienie ubezpieczenia OC. Wówczas np. zalanie mieszkania sąsiada nie obciąża nas kosztami, ale jest wypłacane z naszej polisy.

Atutem przy indywidualnej polisie są również pakiety dodatkowe, takie jak OC w życiu prywatnym. Jest ono przydatne jeżeli np. nasz pies pogryzie sąsiada lub dziecko zrzuci doniczkę na głowę sąsiadki.

Dowiedzieć się więcej na ten temat możemy na forum odszkodowania.

Wymagana zgoda na wypłatę odszkodowania

Zatem indywidualnie wybierając ubezpieczenie indywidualne mamy znacznie szerszy wachlarz możliwości. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczając mieszkanie do kredytu, cedujemy prawa z polisy na bank, więc każdorazowo w momencie wystąpienia szkody wymagana będzie zgoda banku na jej wypłatę, nawet jeżeli odszkodowanie będzie dotyczyło kradzieży, czy wypłaty odszkodowania z tytułu zalania mieszkania sąsiada. Jak wiadomo każda formalność więcej oznacza dłuższy czas oczekiwania na pieniądze. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie indywidualnie lub w banku podstawowej polisy od ognia i innych zdarzeń losowych i dokonanie cesji tej polisy na bank. Następnie dodatkowe elementy doubezpieczamy w tym samym towarzystwie osobną polisą.

Ważne jest również, że ubezpieczenie powinniśmy zawrzeć dopiero po podpisaniu aktu notarialnego. Nie robimy tego wcześniej, gdyż do tego momentu obowiązek ubezpieczenia nieruchomości ciąży na deweloperze.

Twoja ocena

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads