Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę ?

W kategorii: Kredyty konsumpcyjne
Dodano: czwartek, 26 stycznia 2012 r.
Średnia ocena: 2,36 na 5 (wszystkich głosów: 7)
Liczba opinii: 0

Sprawdź czy będzie Cie stać na spłacanie rat i czy comiesięczna rata nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.

Policzmy swoje dochody - własne lub wspólne, jeśli sprawa dotyczy małżonków, czy osób prowadzących gospodarstwo domowe. Podsumuj swoje stałe co miesięcznych wydatki( czynsz, prąd inne stałe opłaty). Po odjęciu od dochodów kwoty stałych wydatków uzyskujesz informację jaka kwota pozostaje Ci na tzw. wydatki "luźne", które trzeba ponieść, ale mogą mieć różną wysokość - zależne od tego np. co i gdzie jemy (w domu, restauracji czy... własne kanapki), jak spędzamy wolny czas, jakie ubrania kupujemy i jak często. Jeśli kwota która pozostała jest stosunkowo wysoka możemy pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu i na płacenie comiesięcznej raty kosztem obniżenia „luźnych" wydatków. Natomiast jeśli po odjęciu stałych wydatków z naszych dochodów zostaje już niewiele może to oznaczać, ze nie będzie nas stać na spłate zaciągniętego kredytu.

Nim zdecydujesz się na kredyt gotówkowy porównaj kilka ofert.

Nie daj się skusić sloganom reklamowym. Sprawdź kilka ofert nie tylko pod kątem dostępności i wymaganych dokumentów ale także pod kątem kosztów związanych z ofertą. Informacja o rzeczywistych kosztach umożliwi Ci wiarygodne porównanie kilku ofert kredytowych i wybór tej najkorzystniejszej. Jeśli się dobrze rozejrzysz, to napewno uda Ci się pożyczyć pieniądze taniej. Jeśli nie masz czasu na chodzenie po Bankach skorzystaj z pomocy Doradcy Finansowego

Jeśli zdecydowałeś się na kredyt sprawdź jakie są jego koszty.

Na wysokość kosztów kredytu oprócz odsetek wpływają także dodatkowe opłaty, koszty prowizji bankowej i ewentualne koszty ubezpieczenia spłaty kredytu. Dlatego upewnij się w placówce finansowej jakie dodatkowe opłaty musisz ponieść w związku z wybranym kredytem i poproś o przedstawienie rzeczywistych kosztów Twojego kredytu.

Wybierz taką wysokość raty, którą będzie Ci łatwo spłacać. Unikniesz wtedy ryzyka opóźnień w płatnościach i nie zepsujesz sobie historii kredytowej.

Wysokość raty możesz regulować min. za pomocą długości okresu kredytowania. Wydłużenie okresu kredytowania oznacza mniejszą ratę a więc niższe miesięczne obciążenia, choć za cenę wydłużonej spłaty kredytu a zatem także i wyższych w czasie odsetek oddanych bankowi. Drugą możliwością regulowania raty kredytu jest sposób ich naliczania. Raty mogą być malejące lub równe.

Raty równe mają taką samą wysokość przez cały okres spłaty. Konsekwencja takiego wyboru jest rata która w początkowym okresie składa się w dużej części z odsetek i w mniejszym stopniu z kapitału.

Alternatywą są raty malejące - w ich przypadku rata kapitałowa jest zawsze taka sama, ale zmienia się część odsetkowa. Ponieważ spłacając kapitał, zmniejszamy nasze zadłużenie wobec banku, wobec czego co miesiąc pobiera on też coraz mniejsze odsetki. Konsekwencją tego wyboru są początkowo wyższe raty, ale końcowo mniej zapłaconych odsetek.

Zanim podpiszesz umowę kredytową przeczytaj dokładnie wszystkie dokumenty, które podpisujesz.

Instytucje pożyczkowe wykorzystują to, że gdy naprawdę brakuje ci gotówki, najczęściej chciałbyś szybko dostać pieniądze i nie masz z reguły czasu, aby uważnie wczytać się w treść zawieranej umowy. Możesz tym samym nieświadomie zaakceptować niekorzystne warunki kredytowe. Pamiętaj o tym i przejrzyj dokładnie umowę.

Twoja ocena

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads