Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać?

W kategorii: Ubezpieczenia
Dodano: czwartek, 26 stycznia 2012 r.
Średnia ocena: 1,00 na 5 (wszystkich głosów: 4)
Liczba opinii: 0

Ubezpiecz swoje zdrowie

W sytuacji, gdy dostęp do publicznej opieki medycznej jest utrudniony coraz więcej Polaków decyduje się na wykup abonamentu w prywatnej przychodni lub ubezpieczenia zdrowotnego. Należy jednak pamiętać, że taki krok nie zwalnia z obowiązkowej składki zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia, jednak na pewno zdecydowanie ułatwia dostęp do usług medycznych.

Dzięki korzystaniu z prywatnej służby zdrowia skracamy czas oczekiwania na wizytę, czy wykonanie badań oraz mamy szansę wyższą ich jakość. Część, jako dodatkowy bonus dla pracowników, a często również dla ich rodzin, wykupuje im abonamenty w prywatnych przychodniach. Jeżeli pracodawca zapewnia tylko opiekę medyczną dla swojej załogi, wówczas pracownicy mają możliwość wykupienia abonamentów dla najbliższej rodziny na preferencyjnych warunkach Często jednak zakres świadczonych, w ramach tych abonamentów usług, dla przeciętnego pracownika jest bardzo ograniczony i nie zawiera wielu badań, jak np. wymaz z gardła. Zatem zanim wykupimy dodatkowy pakiet, warto rozważyć ofertę ubezpieczeń zdrowotnych, które często uniezależniają nas od jednego centrum medycznego, bo mają podpisane umowy z kilkoma przychodniami i za tę samą lub porównywalną cenę dają dostęp do szerszego.

Decydując się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne trzeba jednak jasno określić zakres potrzeb, bowiem oferta rynkowa jest bardzo zróżnicowana w zależności od pakietu. Nawet przegląd produktów podstawowych obrazuje różnorodność usług świadczonych przez ubezpieczycieli. Kluczowe jest podjęcie decyzji, jakie usługi medyczne są najistotniejsze biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia czy też posiadanie rodziny.

Szeroka dostępność placówek

Wysokość miesięcznej składki nie stanowi kluczowego czynnika w ocenie atrakcyjności danej oferty, oczywiście musi się mieścić w środkach, który na ten cel możemy przeznaczyć. Czasami jednak warto dopłacić parę złotych, by wykupić szerszy pakiet lub mieć dostęp do większej liczby placówek.

Bardziej komfortowy dostęp do prywatnych przychodni medycznych jest w większych miastach. Warto dodatkowo zainteresować się, czy i w jaki sposób ubezpieczyciel rekompensuje wizytę w placówkach nieobjętych umową ubezpieczeniową. Ten aspekt jest również istotny w sytuacji, gdy posiadamy swoich stałych lekarzy, z których usług korzystamy i nie zamierzamy z tego rezygnować. Szeroki dostęp do placówek medycznych ma również znaczenie w przypadku dzieci, wyjazdu na wakacje, bądź osób często podróżujących. A różnice są duże. Na rynku znajdziemy ubezpieczenia medyczne, które oferują dostęp do ponad 500 placówek medycznych w kraju i takie, w których możemy leczyć się tylko w kilkunastu, co uniemożliwi korzystanie z usług medycznych w mniejszych miejscowościach.

Lekarze specjaliści i badania

Wybierając ofertę ubezpieczenia medycznego należy przyjrzeć się również szczegółowo, jakie usługi specjalistyczne oferuje nam ubezpieczenie oraz które badania są objęte umową ubezpieczeniową. Tu również rozpiętość jest znaczna: od 1 specjalności lekarskie do ponad 20 i od kilkudziesięciu rodzajów badań diagnostycznych do niemal 200. Warto także poczytać forum o ubezpieczeniach zdrowotnych.

Leczenie ambulatoryjne a szpitalne

Wśród ofert dostępnych na rynku wyróżnia się ubezpieczenia gwarantujące leczenie ambulatoryjne oraz zapewniające refundację kosztów pobytu w szpitalu. W przypadku pakietów podstawowych do standardu należy jedynie zapewnienie leczenia ambulatoryjnego. Jest to zapewnienie prywatnej opieki medycznej na terenie placówki jedynie w sytuacji, gdy nie występuje konieczność przebywanie w niej dłużej niż 24 godziny. W przeciwnym wypadku, koszty pobytu w szpitalu, z reguły pacjent musi pokryć koszty osobiście. W Wyjątkiem jest refundacja na zasadzie zasiłku szpitalnego za każdy dzień pobytu w szpitalu. W większości możemy jednak do pakietu medycznego wykupić dodatkowe ubezpieczenie pokrywające koszty pobytu w szpitalu.

W przypadku, gdy jest to dla nas ważny element, bardziej opłacalne może być wybranie wyższego standardu pakietu, zawierającego pokrywanie kosztów leczenia szpitalnego.

Ubezpieczenie nie zapewnia pełnego dostępu do usług od podpisania umowy

Szczególną wagę przy wyborze oferty należy zwrócić na okres karencji, czyli czas od momentu podpisania umowy, w którym nie będziemy mogli korzystać ze wszystkich usług. Niekiedy zdarza się, że przed opłaceniem pewnej liczby składek nie możemy skorzystać z żadnych usług, np. nasz pakiet działa dopiero po 3 miesiącach. Okres karencji możemy jednak wykupić dopłacając jednorazowo dodatkowa kwotę.

Ograniczona odpowiedzialność ubezpieczyciela przy chorobach przewlekłych

Osoby, które korzystają systematycznie z usług medycznych lecząc przewlekłe, bądź trwający dłuższy okres czasu choroby powinny zorientować się, w jaki sposób takie przypadki traktuje umowa ubezpieczeniowa. W przypadku pakietów podstawowych często ubezpieczyciel gwarantuje sobie klauzulę wyłączenia z leczenia chorób, których historia jest dłuższa niż dwa lata. Ponadto do reguły należy sytuacja, że ubezpieczyciel obejmuje zakresem oferty choroby leczone długotrwale dopiero po złożeniu przez klienta wniosku i pozytywnym jego rozpatrzeniu.

Twoja ocena

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads