Fundusze rynku pieniężnego sposobem na bezpieczne inwestowanie?

W kategorii: Inwestycje
Dodano: czwartek, 01 lutego 2012 r.
Średnia ocena: 1,00 na 5 (wszystkich głosów: 4)
Liczba opinii: 0

Gdy na rynkach finansowych panuje niepewność, inwestorzy szukają instrumentów, które pozwalają wypracować choćby niewielki zysk. Do takich zaliczają się niewątpliwie depozyty bankowe, ale również fundusze rynku pieniężnego.

Choć obydwa te instrumenty osiągają zbliżone wyniki, jednak w 2011 roku to lokaty przyniosły lepszy wynik, czyli mniejszą stratę kapitału. Średnia stopa zwrotu funduszy rynku pieniężnego wyniosła bowiem 4 proc. brutto. Tymczasem roczna inflacja wyniosła 4,3 proc. Jeśli uwzględnić jeszcze podatek, oznacza to stratę w wysokości ok. 1 proc. Tymczasem średnie oprocentowanie rocznych lokat w 2011 roku wyniosło 4,87 proc. Po uwzględnieniu podatku również i w tym przypadku wystąpiła strata, ale wyraźnie mniejsza – 0,34 proc.


Analitycy przypominają, że fundusze pieniężne mają najlepsze wyniki gdy stopy procentowe maleją a inflacja jest niska. Gdy inflacja rośnie, Rada Polityki Pieniężnej, by ją zatrzymać,  podnosi stopy procentowe – w takiej sytuacji zyski funduszy pieniężnych są niskie. Średnia stopa zwrotu okresowo spada nawet poniżej wskaźnika rocznej inflacji, a inwestorzy notują stratę. W tej chwili – od kilku miesięcy – jesteśmy właśnie w takiej sytuacji. Inflacja jest wysoka, a stopy procentowe rosły kilka razy w pierwszej połowie 2011 roku. Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza poza tym kolejnych podwyżek stóp, gdyby inflacja nadal utrzymywała się w okolicach 4,5 proc. Cel inflacyjny jest bowiem określony na poziomie o niemal połowę niższym i wynosi 2,5 proc.


Nie można więc oczekiwać lepszych wyników funduszy pieniężnych przynajmniej do czasu, gdy inflacja nie zacznie wyraźnie spadać i nie obniżą się stopy procentowe. A na to, śledząc opinie wyrażane przez członków RPP raczej w najbliższym czasie się nie zanosi. Inwestorzy, którzy mają więc dylemat, czy inwestować w fundusze pieniężne, czy założyć lokatę, powinni skupić się na znalezieniu najlepszej oferty bankowej na 3 a nawet 6 miesięcy. Średnie oprocentowanie brutto wynosi ok. 5,2 proc., ale można znaleźć też lokaty oprocentowane znacznie powyżej 6 proc. netto! Bez wątpienia jest to duży atut lokaty – zysk jest z góry wiadomy. Zaś w przypadku funduszu pieniężnego – wynik inwestycji do końca pozostaje niewiadomą.


Z kolei fundusz ma inne atuty, z których najważniejszą jest płynność. Pieniądze są zdecydowanie łatwiej dostępne dla inwestora. Można je wycofać w dowolnym momencie bez groźby utraty wypracowanych zysków. W przypadku lokaty w najlepszym przypadku mamy szansę na uzyskanie części zysku, a przeważnie – otrzymujemy zwrot samego kapitału. Oczywiście, banki też oferują klientom instrument gwarantujący płynność – to konta oszczędnościowe, całkiem wysoko oprocentowane, w których jedynym ograniczeniem płynności jest liczba bezpłatnych wypłat w miesiącu.


Inwestycje w fundusz pieniężny mogą też skusić inwestorów mających jednostki uczestnictwa w funduszach parasolowych. W ramach takich funduszy można przesuwać środki między poszczególnymi subfunduszami bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych, jaka zachodzi w przypadku konwersji między zwykłymi funduszami.  W funduszach parasolowych mechanizm odraczania płatności podatku może działać przez lata, aż zdecydujemy się opuścić ów fundusz. Podczas bessy fundusz pieniężny może być użyteczną przechowalnią dla gotówki, wycofanej z subfunduszy akcji.

Twoja ocena

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads