Czy warto przewalutować kredyt we frankach?

W kategorii: Kredyty hipoteczne
Dodano: czwartek, 15 lipca 2010 r.
Średnia ocena: 1,00 na 5 (wszystkich głosów: 4)
Liczba opinii: 0

Kryzys finansowy wprowadziły niepokój również w naszych domowych budżetach szczególnie dla osób, które zaciągnęły kredyt we frankach w czasach mocnej złotówki. Ostatnich kilka miesięcy upłynęły bowiem pod znakiem dużego spadku wartości naszej waluty.

Najbardziej odczuwają to osoby, które zaciągnęły kredyt w czasie najniższych notowań franka - kiedy jego kurs wynosił w okolicach 2zł, a miało to miejsce latem 2008 roku. Zakładając, że zaczęliśmy spłacać kredyt w wysokości 300 000zł we franku w lipcu tego roku to pierwsza rata, którą nam wtedy wyliczył bank w harmonogramie wynosiła około 1460zł*. W ciągu tych ostatnich paru miesięcy kurs CHF wzrósł z 2zł do ponad 3 zł To sprawiło, że rata dla tego samego kredytu wzrosła z 1460zł na 2100zł. Różnica prawie 30% jest bardzo znaczna i odczuwalna. W takich momentach pojawiają się pytania - czy to jest moment, żeby zmienić walutę z franka na złotówkę?

Odpowiedzą nam na to liczby. Jeśli pożyczyliśmy 300 000zł i Bank przeliczył nam tą kwotę na franki w lipcu to nasze zadłużenie we frankach wynosiło wtedy - 150 000 CHF. Rata równa została ustalona na poziomie ok. 680* CHF. Jeśli dziś będziemy chcieli zmienić walutę na złotówki, Bank weźmie nasze aktualne saldo zadłużenia we franku i przeliczy je po obecnym kursie franka na złotówkę. Aktualne saldo we franku będzie wynosiło niewiele mniej niż pożyczyliśmy, bo spłaciliśmy tylko kilka rat, więc dla uproszczenia użyjmy pełnej kwoty zadłużenia.

150 000 CHF x aktualny kurs CHF (3zł) = 450 000zł

Co się więc stało? Jeśli zdecydujemy się zmienić walutę na złotówkę to nasze saldo zadłużenia wzrośnie przy tym konkretnie kredycie o około 150 000zł! Dopiero od tej kwoty będziemy liczyć raty w złotówkach, opierając się na oprocentowaniu w złotówkach. Jeśli LIBOR CHF wynosi teraz 0,56%% to musimy pamiętać , że WIBOR (stopa, na której oparte jest oprocentowanie kredytów w złotówkach) wynosi obecnie 4,74%%. Rata dla takiego kredytu będzie więc wynosiła około 2 040*zł.

Jeśli więc obawialiśmy się wzrostu wysokości raty we franku z 1460zł na 2100zł to zmiana waluty na złotówki nie pomoże nam jej obniżyć a saldo kredytu drastycznie nam wzrośnie.Czy bank ma prawo rozpatrywać wnioski złożone jeszcze przed „kryzysem" wg innych zasad niż te, które obowiązywały w dniu złożenia wniosku?

W chwili składania wniosku o udzielenie kredytu Klient podpisuje się też pod oświadczeniem, że zapoznał się z regulaminem kredytowania danego Banku i że go akceptuje. Z kolei każdy Bank ma w regulaminie zapis, że ma prawdo do wszelkich zmian oferty w każdym momencie rozpatrywania wniosku. Takie sytuacje miały miejsce w październiku tego roku, gdy Banki bardzo gwałtownie zmieniły warunki udzielania kredytów. Klient nawet po decyzji pozytywnej może otrzymać informację, że zmieniają się warunki cenowe albo co gorsza, że odmawia mu się udzielenia kredytu. Momentem, po którym Bank nie może się już wycofać z zaproponowanych warunków jest podpisanie przez niego umowy kredytowej - po tym fakcie Klient ma zagwarantowane konkretne parametry kredytu. Dzisiaj warto złożyć wnioski do kilku banków jednocześnie. Jeśli któryś bank w czasie rozpatrywania wniosku diametralnie pogorszy nam warunki albo uzna, że nie chce z nami współpracować - zawsze będziemy mieli inny do wyboru.

Twoja ocena

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads