Co zrobić z oszczędnościami w czasie kryzysu?

W kategorii: Inwestycje
Dodano: czwartek, 25 stycznia 2012 r.
Średnia ocena: 1,00 na 5 (wszystkich głosów: 4)
Liczba opinii: 0

Zawsze jest dobry moment na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Kryzys nie powinien mieć wpływu na nasze decyzje jeżeli nasze pieniądze będziemy chcieli wykorzystać za kilka bądź kilkanaście lat. Decyzja o tym czy chcemy oszczędzać czy inwestować jest pierwszą, jaką musimy podjąć.

Dla osób wybierających oszczędzanie obecna sytuacja jest wręcz wymarzona. Banki prześcigają się w podwyższaniu oprocentowania lokat wystawianego w witrynach bankowych. Obecnie możemy znaleźć roczne oprocentowanie na poziomie ponad 8% w skali roku. Pamiętać należy jednak o tym, że lokaty bankowe chronią pieniądz przed utratą wartości, ale nie pozwalają na realizowanie długoterminowych celów inwestycyjnych.

Jeżeli wybieramy inwestowanie to musimy wiedzieć ile chcemy zainwestować, jednorazowo czy regularnie, na jak długo i ile chcielibyśmy zarobić. Te informacje pomogą w dobraniu odpowiedniego produktu inwestycyjnego.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne to również dobry sposób na pomnażanie swoich środków. Wybór konkretnego funduszu powinien zależeć od naszego celu inwestycyjnego i skłonności do ryzyka. Wybierając fundusz rynku pieniężnego możemy spodziewać się zwrotu zbliżonego do lokat bankowych. W związku z tym, że fundusz inwestuje w bony skarbowe i depozyty bankowe czas naszej inwestycji może być krótki, nawet 6-12 miesięcy.

W tej chwili warta rozważenia, ze względu na duże prawdopodobieństwo spadku stóp procentowych, jest również inwestycja w fundusze obligacji. Zakładany czas inwestycji to około 2 lat.

Fundusz akcyjny daje nam potencjał wysokich zysków, ale przy dużo większym ryzyku. Ze względu na spadki wartości akcji na światowych giełdach warto zastanowić się nad akumulacją funduszy akcyjnych. Oczywiście jeżeli nasz horyzont inwestycyjny wynosi ponad 5 lat.

Twoja ocena

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads