Ustawa antyspreadowa lekiem na całe zło związane z drogim frankiem?

Dodano: czwartek, 26 stycznia 2012 r.
Średnia ocena: 2,21 na 5 (wszystkich głosów: 7)
Liczba opinii: 1

Prawie 700 tysięcy kredytobiorców czekało na uchwalenie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy — Prawo bankowe oraz ustawy o kredycie konsumenckim, która weszła w życie z dniem 26 sierpnia 2011 roku, potocznie zwana antyspreadową. Ustawa daje możliwość spłaty raty kredytu walutowego bezpośrednio w banku w walucie, w której został ów kredyt zaciągnięty.

Praktycznie powinno to wyeliminować koszty spreadu walutowego, a powszechnie wiadomo, iż w bankach są one najwyższe.
Niestety po ponad dwumiesięcznej bytności nowych rozwiązań legislacyjnych na gruncie prawa bankowego, tłumów klientów by je wykorzystać nie ma. Dzieje się tak dlatego, że ustawa nie do końca wyjaśnia powinność banków lub część banków interpretuje jej zapisy na własną korzyść. Dla przykładu w jednym z banków nie można wpłacić raty kredytu w kasie w walucie w której się go zaciągnęło, należy uczynić to wyłącznie przelewem. A żeby zrobić przelew w walucie obcej należy otworzyć konto walutowe. Zarówno konto walutowe, jak i przelew jest płatny.

Cały światek bankowy, dla skorzystania z ustawy antyspreadowej wymaga od klientów podpisania aneksu. Bodajże jedynie BNP Paribas nie ma tego w swojej praktyce proceduralnej, pozostałe już tak. O ile każdy bank jest zobowiązany do darmowego sporządzenia i przygotowania aneksu, o tyle wejście w życie takowego aneksu to już sprawa indywidualna każdego banku. W jednym banku aneks ma zastosowanie natychmiastowe, w innym już poczekamy od 7 do nawet 14 dni. Jeśli np. termin płatności raty kredytu upływa załóżmy 20-ego każdego miesiąca, a 15-tego zauważyliśmy korzystny dla nas spadek kursu waluty, to podpisanie aneksu nie zda egzaminu.


Ponadto część banków po podpisaniu aneksu o zmianie formy spłaty kredytu ze złotych polskich na walutę obcą nie da nam możliwości odwrotnej, czyli późniejszego regulowania w PLN. Jeżeli zdecydujemy się powrócić na rodzimą walutę trzeba będzie podpisać nowy aneks. Na całe szczęście część banków pozwala na naprzemienne spłacanie raty kredytu, czyli raz w PLN, raz w walucie obce, w zależności od korzyści klienta.
 

Osoby mające czas i chęci mogą śledzić kurs sprzedaży waluty w różnych bankach, na portalach internetowych, w kantorach etc. Gdy zauważą najniższy kurs sprzedaży zakupują walutę i udają się do banku, aby w kasie spłacić ratę kredytu, ciesząc się jednocześnie, że zarobili na niższym kursie i adekwatnie niższej racie kredytu. Okazuje się, iż nie w każdym banku przyjmują w kasie walutę obcą. Nie zrobimy tego w Eurobanku oraz z wiadomych przyczyn w bankach wirtualnych.


Pozostaje opcja przelewu, w tym momencie pojawiają się kolejne wątpliwości. Do dokonania przelewu w obcej walucie należałoby otworzyć konto walutowe. A i te w nie każdym banku jest darmowe. Cześć banków pobiera miesięczną opłatę za prowadzenie konta, w wysokości od kilku do nawet kilkunastu złotych. Przelewy walutowe, opłata za wydanie i użytkowanie karty do konta, polecenie zapłaty etc. To tylko jedne z nielicznych kosztów konta walutowego.


Reasumując, ustawa antyspredowa może i powinna być lekiem na całe zło, ale w praktyce tak nie jest. Czy warto z niej skorzystać? To zależy od tego w jakim banku macie zaciągnięty kredyt walutowy. Jedni są przyjaźni w tej kwestii dla swoich klientów inni nieco mniej.

Twoja ocena

Opinie (1)

Irena dodano: czwartek, 24 lutego 2012, 15:13:48
Banki chcą jak najwięcej zarobić na ludziach, a kredytobiorcy chcą zaoszczędzić, już wystarczy że płacą wysokie raty. Odkąd tylko można było samemu wymienić pieniądze na spłatę kredytu mam gdzieś banki, już wystarczjąco na mnie zarobiły! Kantory internetowe to jest przyszłość! Korzystałam najpierw z walutomatu, potem jeszcze z innych kantorów, teraz korzystam z fritzexchange.pl i jestem zadowolona, że taniej mogę wymienić chf niż w banku. Tylko wymiana online się opłaca.

Dodaj własną opinię

* - wymagane pole
odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads