Kredyt hipoteczny dobrem luksusowym? Ciężkie czasy dla kredytobiorców.

Dodano: czwartek, 25 stycznia 2012 r.
Średnia ocena: 2,21 na 5 (wszystkich głosów: 7)
Liczba opinii: 4

Od początku 2011 roku KNF wprowadziła nowy, jeszcze bardziej rygorystyczny sposób liczenia zdolności kredytowej poprzez rekomendację S.

Każdy kredytobiorca, który chce starać się o kredyt hipoteczny, powinien mieć zdolność do jego spłaty w okresie 25 lat, i to nawet wtedy, gdy chce się zadłużyć na lat 30 albo 35 lat. Dotychczas wydłużanie okresu spłaty kredytu było dla banków buforem, który dopuszczał im pożyczyć pieniądze nawet kredytobiorcom nie dużo zarabiającym.

Prawie dwie trzecie nowo uruchamianych w zeszłym roku kredytów to były umowy zawierane na okres powyżej 25 lat, więc zmiana zasad wyliczania zdolności kredytowej obejmie większość osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Albo będą musieli kupić mieszkanie, albo będą musieli ratować się środkami własnymi, albo po prostu odejdą z kwitkiem i będą skazani na wynajmowanie lokum.

Z początkiem roku banki zaczęły także gromadnie zwiększać swoje marże kredytowe.

Noworoczne zwiększenia marż ogłosiły już Alior, Bank DNB Nord, Raiffeisen, Polbank, a także ING Bank Śląski. Na przykład w ING Banku Śląskim minimalna marża rośnie z 1 do 1,15 %, do tego dodatkowo podwyższona stawka ubezpieczenia pomostowego (jeśli trzeba oczekiwać na wpis hipoteki) z 0,75 % do 1,2 % wartości kredytu hipotecznego.

Dodatkowo na to wszystko nakłada się jeszcze wysoki poziom wskaźnika WIBOR 3M ( obecnie na poziomie prawie 5 proc), który jest stopą bazową dla wyliczenia odsetek - banki dodają do WIBOR-u swoją marżę i dzięki temu powstaje oprocentowanie kredytu hipotecznego. To oznacza, że niektórzy kredytobiorcy zapłacą za kredyt hipoteczny nawet 8 % w skali roku!

Twoja ocena

Opinie (4)

janek dodano: czwartek, 31 stycznia 2012, 13:52:36
Kredyty z dopłatami to aktualnie najtańsze kredyty bankowe.
muniekss dodano: czwartek, 30 stycznia 2012, 22:25:19
Dzisiaj jeszce tylko opłaca sie brac kredyty hipoteczne z dopłata rzadowa do odsetek. niestety ten program bedzie jedynie do konca 2012 r. potem wg mnie bedzie najwiekszy problem z dostepnoscia kredytow.
latti dodano: czwartek, 30 stycznia 2012, 21:32:17
W bankach już prktycznie nie ma kredytów euro na rozsądnych warunkach, albo kosmiczna marża albo kosmieczne wymagania co do dochodów.
Majki dodano: czwartek, 30 stycznia 2012, 21:30:18
No niestety przez tą nową rekomendacje S praktycznie żadnę młode małżeństwo, kredytu w walucie nie otrzyma teraz.

Dodaj własną opinię

* - wymagane pole
odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads