Kiedy mniejsze raty kredytów hipotecznych w złotych?

Dodano: czwartek, 03 lutego 2012 r.
Średnia ocena: 2,43 na 5 (wszystkich głosów: 7)
Liczba opinii: 1

2011 roku posiadacze kredytów mieszkaniowych nie będą dobrze wspominać. Ci, którzy mają kredyt w euro, a zwłaszcza frankach, bezradnie mogli tylko patrzeć na tracącą z dnia na dzień siły złotówkę. Zadłużeni w złotych wcale nie mieli lepiej – w ciągu roku ich raty poszły w górę o prawie 13 proc.

Powód? Od jesieni 2010 roku WIBOR 3M wzrósł o prawie 1,2 proc., co przełożyło się na wzrost raty kredytu hipotecznego w złotych o 75 zł na każde 100 tys. zadłużenia.


Eksperci uważają, że przynajmniej ta druga grupa zadłużonych będzie mogła w najbliższym czasie nieco odetchnąć. Rada Polityki Pieniężnej w drugiej połowie 2011 roku nie zmieniała już stóp procentowych, nie ma więc prostego impulsu do tego, by WIBOR w najbliższych miesiącach poszedł w górę. Oczywiście, dużo zależy od poziomu inflacji (w październiku 2011 roku roczna inflacja wynosiła 4,3 proc.). Nic więc dziwnego, że WIBOR 3M w listopadzie wzrósł do 4,98 proc. Na początku stycznia 2012 roku wynosił zaś 4,99 proc. – więcej niż w listopadzie, ale bez drastycznej zmiany (w październiku 2011 roku wskaźnik wynosił 4,92 proc.).


Notowania kontraktów FRA, które odzwierciedlają oczekiwania rynku odnośnie stawki WIBOR wskazują, że należy się spodziewać raczej spadku niż wzrostu oprocentowania. To dobra wiadomość dla kredytobiorców złotowych. Gorsza jest taka, że spadki spodziewane są dopiero na wiosnę. I być może latem WIBOR 3M osiągnie poziom 4,75 proc.
Kontrakty – oczywiście – nie muszą się sprawdzić, nie są nawet prognozą. To tylko oczekiwania rynku. Wpływ na poziom WIBOR-u będą mieć inflacja i kurs złotego.


Kredytobiorcy muszą zaś pamiętać, że nie każda obniżka WIBOR-u musi się przełożyć (a już na pewno nie natychmiast) na zmniejszenie się oprocentowania a co za tym idzie i raty odprowadzanej co miesiąc do banku. Banki wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością, zgodnie z własną polityką (szczegóły każdy kredytobiorca ma zapisane w umowie). Część banków zmienia stawki bazowe dopiero wówczas, gdy WIBOR zmienia się (maleje lub rośnie) o co najmniej 0,1 lub nawet 0,25 proc. Tymczasem, przynajmniej na razie, gwałtownych ruchów tego wskaźnika nie można oczekiwać.

Twoja ocena

Opinie (1)

Wojtek dodano: czwartek, 10 lutego 2012, 14:16:54
Mam kredyt w PLN i nie mogę sie doczekać tych mniejszych rat.

Dodaj własną opinię

* - wymagane pole
odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads