Gdzie po małą pożyczkę gotówkową?

Dodano: czwartek, 26 stycznia 2012 r.
Średnia ocena: 1,40 na 5 (wszystkich głosów: 5)
Liczba opinii: 1

Nie wszyscy nasi czytelnicy zarabiają powyżej średniej krajowej. Dla nich też przygotowaliśmy ranking najtańszych źródeł finansowania chwilowych niedoborów gotówki w domowym budżecie. Tradycyjnie dla porównania kosztów zapożyczenia się na niewielką sumę musimy stworzyć profil bohatera naszego rankingu.

Zakładamy osobę w wieku 27 lat, która na skutek zdarzenia losowego musi szybko skombinować gotówkę w wysokości 2000 zł; nasz bohater, nazwijmy go Karol zatrudniony jest na pełnym etacie w budżetówce. Zarabia miesięcznie średnio 1800 zł netto. Ponieważ mieszka sam w wynajmowanej kawalerce w mieście powyżej 300 000 mieszkańców, nie może sobie pozwolić na zbyt duże obciążenie miesięczne budżetu domowego, gdyż jego wydatki konsumpcyjne oscylują na poziomie miesięcznego dochodu. Szukamy dla niego najtańszego źródła pozyskania gotówki, z okresem zwrotu do roku czasu.


Do wyboru mamy kilka opcji. Karol może zdecydować się na debet na koncie, pożyczkę pozbankową, kartę kredytową lub zwykły kredyt gotówkowy w banku. Niestety z debetu na koncie musimy od razu zrezygnować, gdyż bank, w którym Karol ma konto osobiste ustanowił mu wysokość limitu na poziomie 1000 zł z koniecznością miesięcznej spłaty całości. Poza tym wysokość kosztu debetu w przypadku naszego bohatera przekroczyłaby kwotę 250 zł, co jak zobaczycie naszą symulację jest stosunkowo dużo. Pomijamy też opcje innych debetów, gdyż Karol potrzebuje gotówki natychmiast, a ustanowienie debetu w innym banku wymaga i czasu oraz dużych formalności np. z przeniesieniem historii.


Pożyczki pozbankowe to również nie najlepszy pomysł. W najpopularniejszej instytucji tego typu za pożyczkę w wysokości 2000 zł na 42 tygodnie zapłacimy co najmniej 550 zł dodatkowych kosztów. Karol powinien wybrać opcję pożyczki pozbankowej w ostateczności, ponieważ jednak nie jest notowany jako nierzetelny dłużnik w żadnym rejestrze dłużników, a jego historia w Biurze Informacji kredytowej jest pozytywna, rezygnuje z tej opcji.


Pozostaje zatem karta kredytowa lub kredyt gotówkowy w banku. Niestety zważywszy na krótkie okresy bezodsetkowe na kartach kredytowych oraz stosunkowo wysokie oprocentowanie oraz wysokie koszty obsługi karty - również odradzamy Karolowi tę opcją finansowania. Ponadto Karol potrzebuje jednorazowego zasilenia gotówkowego, a karta kredytowa przydaje się raczej obrotnym zakupoholikom, którym z całą pewnością oszczędny Karol nie jest.


Po wyeliminowaniu innych opcji zasilenia gotówkowego poza kredytem gotówkowym sprawdźmy, gdzie nasz bohater znajdzie najtańszy kredyt gotówkowy na rynku. Porównujemy koszty kredytu w wysokości 2000 zł, zaciągniętego na okres jednego roku, spłacany w ratach równych. Prowizja w poszczególnych bankach, zwiększy nam wysokość wnioskowanego kredytu, gdyż Karol potrzebuje 2000 zł na rękę.

Karol po przeczytaniu naszego artykułu zdecydował się na kredyt gotówkowy w Getin banku. Biorąc pod uwagę nasze orientacyjne parametry kredytu, to właśnie Getin bank wydaje się bezkonkurencyjny dla naszego bohatera.

Twoja ocena

Opinie (1)

bartek333 dodano: czwartek, 13 września 2013, 20:14:50
online najszybciej :) na stronie Via sms ostatnio dostałem pożyczkę od ręki 500zł na zakup podręczników dla syna ;)

Dodaj własną opinię

* - wymagane pole
odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
finamo.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads